هیپوکلروس اسید

معرفی هیپوکلروس اسید (HOCl)

هیپوکلروس اسید یک مولکول کلر آزاد با ساختار شیمیایی HOCl  است که به طور طبیعی توسط گلبول های سفید خون تولید و برای از بین بردن پاتوژن های میکروبی مهاجم استفاده می شود، نوتروفیل ها، ائوزینوفیل ها، فاگوسیت های تک هسته ای و لنفوسیت های B در پاسخ به آسیب و عفونت، HOCl را از طریق آنزیم متصل به غشای میتوکندری در پاسخ به آسیب و عفونت تولید می کنند. این ماده اکسیدانی بسیار قدرتمند، موثر، کارآمد است که به راحتی در دیواره سلول باکتری نفوذ کرده و آن را اکسید می کند، سپس وارد سلول شده و با از بین بردن اجزای حیاتی باکتری و منجر به نابودی آن می شود. هیپوکلروس اسید، نقش مهمی در از بین بردن میکروب ها داشته و به عنوان مهمترین سد دفاعی بدن در مقابل عوامل بیماری زا شناخته می شود. 

کاربردهای هیپوکلروس اسید

هیپوکلروس اسید، در همه گیری کرونا، به عنوان قوی ترین و ایمن ترین ضدعفونی کننده موجود، با طیف وسیعی از اثربخشی، در برابر بسیاری از عوامل بیماری زا، از جمله ویروس کرونا عمل کرده است، همچنین در سال های اخیر شواهد بسیاری از قدرت هیپوکلروس اسید، در غیر فعال سازی مقاوم ترین عوامل عفونی مانند پریون ها BSE  و ویروس های HPV16 به دست آمده است. این ماده با تشکیل کلرامین ها و رادیکال های نیتروژن محور، DNA ویروس را می شکند و ویروس را از بین می برد.

تحقیقات نشان می دهد این ماده در زمینه ضد عفونی کنندگی و کنترل عفونت زخم های عمیق، ترکیبی بی نظیر است که دارای خاصیت ضد میکروبی در برابر تمام باکتری ها، مخمرها و قارچ ها است . همچنین این ماده به صورت چشمگیری منجر به تسریع فرآیند بهبودی در زخم های گسترده می شود، بنابراین در سال های اخیر به عنوان خط اول درمان در مراقبت های پوستی به حساب می آید. 

کاربردهای استفاده از هیپوکلروس اسید که به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده است، شامل موارد زیر است :

  • درمان زخم و ضایعات پوستی
  • درمان بلفاریت با کاهش بار باکتریایی روی سطح پوست دور چشم 
  • پاکسازی سطوح ایمپلنت آلوده به بیوفیلم باکتریایی
  • به عنوان دهانشویه با قابلیت از بین بردن پلاک های دندانی 
  • مراقبت از پوست با کاربردهای آرایشی و بهداشتی
  • از بین بردن آکنه فعال و اسکار حاصل از آن 
  • استفاده در بلایای طبیعی 
  • استفاده در شرایط جنگی برای خنثی سازی گازهای جنگی 
  • استفاده در صنایع غذایی 

باز هم اختراعی دیگر از دانشمندان اسپادژن

تیم تحقیقاتی اسپادژن با بهره گیری از متخصصین حوزه شیمی، بیوتکنولوژی، مهندسین برق و مکانیک موفق به ساخت دستگاه تولید ماده هیپوکلروس اسید به صورت پایدار شده است. این دستگاه قابلیت ساخت غلظت های مختلف هیپوکلروس اسید با پایداری طولانی مدت را داراست و با دارا بودن حق ثبت اختراع، به صورت انحصاری در شرکت اسپادژن تولید می شود.

پیمایش به بالا
ارتباط با تیم پشتیبانی اسپادژن

سلام چطور میتونم کمکتون کنم؟